Ziua Sfântului Mare Mucenic Gheorghe

Biserica Alabastră
și la
Așezământul cultural social

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Dr. Sofronie Drincec, Episcopul Oradiei, în data de 23 aprilie 2015, la biserica Parohiei Ortodoxe Române Oradea-Vii și la Așezământul cultural social au avut loc următoarele servicii religioase, culturale și filantropice.

De dimineață, la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie au slujit Pr. Prof. Univ. dr. Dumitru Abrudan, Pr. Paroh Viorel Samașca-Nemeș, Pr. Cons. Popovici Adrian și Pr. Coord. Nemeș Gheorghe.

Predica zilei a fost susținută de P.C. Pr. Prof. Univ. dr. Dumitru Abrudan, vorbind despre viața, activitatea și moartea Sf. M. Mc. Gheorghe, încheind cu urarea „La mulți ani” pentru toți credincioșii și credincioasele care poartă numele Sf. Gheorghe în frunte cu părintele Gheorghe Nemeș.

După masă la orele 18 s-a oficiat slujba de Te-Deum pentru Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, pentru Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu, Mitropolitul Ardealului, pentru Preasfințitul Sofronie, Episcopul Oradiei, pentru Armata Română, iubitoare de Hristos, pentru părintele sărbătorit, pentru toți credincioșii prezenți și pentru susținătorii proiectului „Agapa Sf. M. Mc. Gheorghe”.

[singlepic id=152 w= h= float=center]

La Sfinta Slujbă a Te-Deum-ului au slujit, au vorbit și au participat următorii: P.C. Pr. Prof. Univ. dr. Dumitru Abrudan, P.C. Pr. Dorel Octavian Rus, Protopopul Oradiei, P.C. Pr. Ioniță Mircea, Preotul Garnizoanei Oradea, P.C. Pr. Viorel Samașca-Nemeș, P.C. Pr. Cons. Popovici Adrian, P.C. Pr. Coord. Gheorghe Nemeș și P.C. Pr. Misionar Avram Ștefan.

Părintele Protopop Rus Octavian Dorel a adus mesajul de apreciere și felicitare a Preasfințitului Părinte Dr. Sofronie Drincec, Episcopul Oradiei, pentru întreaga activitate a părintelui Gheorghe Nemeș desfășurată în Ogorul Bisericii și a Neamului nostru românesc.

La invitația Părintelui Gheorghe Nemeș, Coordonatorul proiectelor ce se derulează la Așezământul cultural-social Sf. M. Mc. Gheorghe, au participat din partea Garnizoanei Oradea următorii: P.C. Pr. Locotenent Colonel Mircea Ioniță, General de brigadă în rezervă dr. Vasile Creț, Maior Călin Trip și Maior Constantin Dudău.

Scopul întâlnirii cu reprezentanți ai Armatei Române s-a datorat zilei Sf. M. Mc. Gheorghe care este ocrotitorul și sprijinitorul tuturor celor ce veghează la pacea, liniștea și securitatea pământului sfânt și strămoșesc.

Despre semnificația zilei la Te-Deum a vorbit Pr. Lt. Col. Ioniță Mircea, Preotul Garnizoanei Oradea.

[singlepic id=153 w= h= float=center]

Cu acest prilej s-a lansat site-ul Bisericii Albastre, cu hramul Sfântul Ierarh Nicolae, www.bisericaalbastra.ro, care a fost vizionat de toți cei prezenți fiind proiectat la Așezământul cultural-social și filantropic Sf. M. Mc. Gheorghe.

[singlepic id=154 w= h= float=center]

Festivitățile s-au încheiat cu o agapă creștinească și cu imnul bucuriei pascale, Hristos a Înviat!

Dintre impresiile lăsate în cartea de aur cu această ocazie, se pot citi la rubrica Impresii din „Cartea de Aur”.

[singlepic id=155 w= h= float=center]