Înaltpreasfinției Sale,
Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Laurențiu Streza,
Mitropolitul Ardealului
Înaltpreasfinția Voastră,

De aici, de la granița de vest a Mitropoliei Ardealului, de la Biserica Albastră a Parohiei Ortodoxe Române Oradea-Vii, precum și din mijlocul credincioșilor pe care îi păstoresc de 35 de ani, Vă rog să-mi îngăduiți ca în numele acestora precum și a familiei Preot Gheorghe Nemeș, să Vă urăm cu prilejul împlinirii a 10 de ani de arhipăstorire în tronul marelui mitropolit și sfânt Andrei Șaguna, sănătate, fericire și întru toate bună sporire.

Suntem bucuroși a Vă putea urmări la radioul și televiziunea Trinitas, precum și în Ziarul Lumina de Transilvania, bogata, frumoasa și rodnica activitate pastroală, culturală, socială, administrativă și filantropică.

De aceea Duminică 15 noembrie 2015 în cadrul Sfintei Liturghii vom înălța rugăciune către Sfânta Treime și urare la Biserica Albastră pe care ați vizitat-o în calitate de profesor universitar cu prilejul întâmpinării vrednicului de amintire Patriarhul Teoctist pe data de 4 iunie 1995, iar în data de 18 septembrie 2010 ați însoțit în calitate de Arhiepiscop și Mitropolit al tuturor românilor din Ardeal, pe actualul Patriarh al României, pe Preafericitul Părinte Daniel.

Pentru întreaga activitate desfășurată în ogorul Bisericii Ortodoxe și a Neamului nostru românesc, Vă mulțumesc, cu urarea creștinească „pe Stăpânul și Mitropolitul nostru Laurențiu, Doamne îl păzește întru mulți și binecuvântați ani!”.

Vă sărută binecuvântata dreaptă, credincioșii, preoții slujitori și subsemnatul acestor rânduri,

Preot Gheorghe Nemeș,

Slujitor și coordonator al