Pr. DUMITRU ABRUDAN

Pr. DUMITRU ABRUDAN. S-a născut la 29 august 1938, în Gepiu, jud. Bihor. Școala primară a urmat-o în sat, studiile secundare la Liceul „Emanuil Gojdu” din Oradea, iar cele universitare la Institutul Teologic Universitar din Sibiu (1956-1960). A mai urmat cursuri de doctorat la Institutul Teologic din Bucureşti şi specializare la Universitatea Ebraică din Ierusalim. A fost profesor la Seminarul Teologic din Caransebeş (1963-1971), duhovnic, lector, apoi profesor la Institutul Teologic din Sibiu, între anii 1979 şi 1992 prorector al Institutului, paralel profesor şi decan la Facultatea de Teologie din Oradea; în anul 1966 a fost hirotonit diacon, în 1971 a fost hirotonit ca preot, iar în 1980 ca iconom stavrofor. Din anul 1978 este redactor al periodicului „Telegraful Român” (Sibiu), iar între anii 1990-1992 a fost preşedinte al Astrei; reprezintă Biserica noastră la întruniri şi congrese teologice internaţionale. Părintele Prof. Dr. Dumitru Abrudan este autorul a numeroase studii teologice privind, cu deosebire, Vechiul Testament (pe toţi cei interesaţi îi îndemnăm să consulte recentul Dicţionar al teologilor români), dintre care relevăm: teza de doctorat Creştinismul și mozaismul în perspectiva dialogului interreligios (Sibiu, 1979) şi Arheologia biblică (Bucureşti, 1994, aceasta în colaborare cu Pr. Prof. Emilian Corniţescu). Părintele Pr. Prof. Dr. Dumitru Abrudan este preot slujitor la Biserica Albastră din anul 1995.

Articole recente

Comentarii recente

    Arhive

    Categorii

    Meta